2015/12/07

Nigdy nie wiesz kiedy nadejdzie ten dzień


Niby temat znany...  
Ale odpowiedz, potrafiłbyś rozpocząć resuscytację u osoby poszkodowanej? 

„Osoba poszkodowana” – brzmi obco?

Może nią być Twoja mama, mąż, brat, kuzynka czy ukochana babcia... Może nią być Twoje dziecko. Może nią być też mama kogoś innego... Wtedy nie będzie czasu na zastanawianie się, dlaczego nie wiem, co mam zrobić. Wtedy liczy się tylko czas, którego będzie bardzo mało.
Okres przedświąteczny, wyostrza moją czujność. Mróz i mżawka, mogą zaskoczyć nas na drodze, nerwowo poszukujemy miejsca na parkingu przed centrum handlowym, nie raz bijemy rekordy w szybkości zbiegania po schodach. Okres nerwowości, stresu – zwłaszcza w miejscach publicznych. Zmysł osoby po podyplomówce z BHP, nakazuje mi w tym czasie, na rozwijanie wyobraźni. Może skończyć się na zwykłej stłuczce pod supermarketem, co samo w sobie nie wypełnia nas radością. Może skończyć się też, o wiele gorzej.
Ale żeby nie było tak pesymistycznie! Mam dla Was świetny film, który w genialny sposób przedstawia prosto i z humorem, jak należy postępować w chwili udzielania pomocy.



Zapamiętajcie rytm tej piosenki :) To rytm prawidłowych uciśnięć! :P

Głowy wielu osób, pełne są pytań - mącą one nam tylko w głowach... Co po kolei? Mam sprawdzić czy pies mnie nie atakuje?! Mam „reanimować” od razu jak nieprzytomny? A ta pozycja boczna? Ile uciśnięć? Ale ja się boję chorób, nie będę się z obcym dotykać ustami...?!
To jest na serio mniej ważne! Przecież oczywiste jest, że dbamy najpierw o swoje bezpieczeństwo.

MARTWY RATOWNIK TO NIE RATOWNIK

Czy "reanimować" od razu, jak nieprzytomny?

Ważne żeby przed masażem zadzwonić, a najlepiej poprosić kogoś konkretnego o wykonanie telefonu i wezwanie pogotowia – gdy zaczniemy masaż serca nie wskazane jest przerywanie i dzwonienie po pomoc!

Wystarczy sprawdzić czy osoba nieprzytomna ma coś w buzi, coś co może blokować oddech, odchylić jej głowę i następnie sprawdzić czy oddycha (trzema zmysłami wzrokiem, słuchem i dotykiem – dla pewności).

GDY NIE ODDYCHA – RESUSCYTACJA!
UCISKAMY DO CZASU PRZYJAZDU KARETKI, BEZ USTANKU!

*W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących prawidłowego oddechu działaj tak, jakby był nieprawidłowy.

NIE MUSISZ WYKONYWAĆ WDECHÓW - WAŻNE SĄ UCIŚNIĘCIA!

Masaż serca jest najważniejszy! To serce pompuje krew i dotlenia mózg.

Nie jest to typowy plan postępowania... Ale czasem ważniejsze niż, „co po kolei zrobić” jest to, czy w ogóle to wykonamy. Musimy zdawać sobie sprawę, że nie jesteśmy na PO w szkole czy na egzaminie na studiach. Nikt nam piątki nie postawi... Trzeba wiedzieć, co jest tu istotne i zdać sobie sprawę, że nie jest to wbrew pozorom skomplikowane.

Podejmując jakiekolwiek działanie, dajesz człowiekowi, który doznał wypadku, szansę na życie.